Під час вибору лебідки потрібно враховувати, де і як вона буде застосовуватися. Адже кожна модель має свої переваги і недоліки, і від цього безпосередньо залежить реалізація потенціалу і технічних властивостей самої лебідки. Сьогодні ми розглянемо кожен тип і сфери їх застосування.
Основні типи лебідок:
- Ручні
- Ручні черв'ячні
- Монтажно - тягові
- Електричні
- Механічні
- Гідравлічні
- Якірні
- Шахтні
1. Барабанні ручні лебідки - просте і практичне рішення, коли потрібно перемістити будь-який вантаж (катер, невеликий автомобіль тощо). Вирізняються невеликою вагою і розміром, прості у використанні, але не володіють великим тяговим навантаженням. Зусилля від ручки передається на барабан. Бувають одно і двошвидкісні з металевим тросом або синтетичною стропою.
2. Ручні черв'ячні - мудровані ручні лебідки, у яких замість барабана нескінченний гвинт. Дуже компактні, але щоб перемістити вантаж, потрібно ще докласти зусиль. За практичністю теж в мінусі: дуже багато деталей, які сполучаються, і лебідка виходить з ладу значно частіше, ніж її простіший "старший брат".
3. Важільні (монтажно - тяговий механізм): вважається різновидом ручних лебідок, але принцип роботи дещо інший. Ця лебідка не намотує трос на барабан, а пропускає його через себе, таким чином перетягуючи сам вантаж. Можна використовувати як на тягу, так і на підняття вантажів. З плюсів простота використання, але повільні в роботі.
4. Електричні лебідки - підключаються до електромережі автомобіля, барабан лебідки приводиться в дію електромотором. Найпопулярніший тип, який приваблює своєю простотою використання. Мають дуже широкий спектр застосування (квадроцикли, позашляховики, евакуатори і т.д.), адже володіють пристойним тяговим зусиллям і швидкістю змотування троса, за що їх дуже люблять використовувати в оффроуді. Недоліком роботи цих лебідок є обмеженість у часі роботи, не більше 15-20 хвилин, бо працюючи більш тривалий час, неможливо уникнути перегріву. Діляться на два основні підвиди: 12 і 24 V і використовуються як з металевим, так і з синтетичним тросом.
5. Механічні лебідки - працюють від двигуна автомобіля, за допомогою передачі крутного моменту. Установка відбувається тільки на позашляховиках, на яких до роздавальної коробки можна підключити коробку відбору потужності. При оффроуд-змаганнях, особливо коли вилетіла шпонка, застрягли в ямі або калюжі, такі лебідки не надто зручні, адже їх монтаж відбувається під автомобілем, що значною мірою ускладнює доступ.
6. Гідравлічні лебідки - працюють за допомогою передачі зусилля двигуна на барабан шляхом перекачування робочої рідини від насоса автомобіля до гідронасоса лебідки. Силачі в рядах лебідок, які мають дуже велике тягове зусилля. В основному застосовуються на евакуатори і спецтехніки. Необмежені за часом в роботі. З мінусів лебідка працює до тих пір, поки працює двигун, і змотування троса повільніше, ніж у її електричного родича.
Важливо: жодна з перерахованих вище лебідок не рекомендується для підняття вантажів, а тільки для переміщення в горизонтальній площині. Вони просто для цього не призначені, і тому, для збереження нервів, а найголовніше здоров'я, краще не експериментувати.
7. Тельфери і талі - «монстри» підняття вантажів і в основному використовуються на підприємствах і виробництві.
Існують механічні і електричні пристрої підняття-опускання вантажів. Коли потрібно підняти щось важке, вони не замінні, бо не обмежені ні часом роботи, ні швидкістю змотування троса/ланцюга і використовуються в основному в широкомасштабних виробництвах, промисловості та будівництві. Принцип дії простий - барабан приводиться в дію від фізичного зусилля або від електромотора залежно від потужності.
8. Якірні лебідки - "хліб з маслом" будь-якого поважаючого себе рибалки. Мають тільки одне призначення - опускати і піднімати якір.
Працюють від акумулятора плавального засобу. Основними показниками якості є швидкість скидання і підняття якоря, економічність, і найважливіше - низький рівень шуму при роботі. Застосовуються на човнах, катерах та інших плавальних засобах.
9. Шахтні лебідки - незамінні агрегати для роботи в шахтах (виробництві), які включають цілий ряд різноманітних видів: запобіжні (підтримують), маневрові, допоміжні, скреперні, посадочні, спеціальні та ручні. Кожен з представників цього типу виконує свою функцію. Всі вирізняються дуже високою надійністю, і від цього безпосередньо залежить не тільки безпека, а й життя шахтарів.
Важливо: будь-яка лебідка (незалежно від типу) потребує профілактики та технічного обслуговування.
"Турбота" про вашу лебідку (профілактика і своєчасний ремонт) не тільки продовжить термін її служби, а й убезпечить вас від травм і непередбачуваних ситуацій.